WIELKA PUSZCZA (2015 listopad 06)

Autor: Marek Bodziony
Foto: Marek Bodziony

Początek listopada przywitał nas piękną słoneczną pogodą i całkiem wysokimi temperaturami (o niedawnym śniegu już nikt nie pamięta).
Złota polska jesień roztacza swe uroki szczególnie w lasach, przykładem tego może być Wielka Puszcza. Miejsce to na wiosnę i e lecie jest pełne soczystej zieleni, jesienią cieszy mnogością barw. Nieco smuci jednak fakt, że w potoku Wielka Puszcza płynie bardzo mało wody, a na większe opady na razie się nie zanosi.
Równie pięknym miejscem jest góra Żar (na której znajduje się zbiornik elektrowni pompowo-szczytowej). Lasy wokół niej są po prostu przepiękne jesieniom. Kolor żółty, czerwony, brązowy i zielony wspaniale komponują się z błękitem nieba i wody.
Niestety wspaniała pogoda (bezwietrzna i bezdeszczowa) niesie za sobą zagrożenia. Jednym z nich jest znacznie zwiększona emisja spalin do atmosfery, która szczególnie jest dotkliwa w wielkich miastach, takich jak na przykład Kraków. Położny w kotlinie boryka się z brudnym powietrzem. Unaoczniają to zdjęcia wykonane z góry żar. Kurtyna smogu przesłania widnokrąg.
Zbiornik Żywiec na rzece Sole również boryka się niedoborem wody, świadczy o tym przede wszystkim fant, że ze zbiornika wypływa bardzo mało. Soła poniżej (dawniej szeroki kanał), teraz jest małą rzeczką.


kliknij w obrazek aby powiększyć


powrót do galerii>>

 
Leśniczówka w Wielkiej Puszczy
 
       
       
       
       
       
       
       
       
 
Potok Wielka Puszcza
 
       
       
       
 
Góra Żar
 
 
 
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
 
 
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
 
Zbiornik Żywiecki