ZALEW ZAKRZÓWEK (2014 maj 19)

Autor: Marek Bodziony
Foto: Marek Bodziony

Zalew Zakrzówek [według wikipedia.org]
Na Zakrzówku znajduje się zalew Zakrzówek, który powstał w 1990 po zalaniu starego kamieniołomu wapienia. Składa się on z dwóch zbiorników, połączonych przesmykiem. Brzegi zalewu stanowią jedno z ulubionych miejsc wypoczynkowych krakowian, jednak kąpiel w zalewie jest obecnie zabroniona z powodu stosunkowo częstych utonięć.
W czasie II wojny światowej, gdy teren był wykorzystywany jako kamieniołom, od września 1940 r. do października 1941 r. pracował w nim Karol Wojtyła.
Spór o Zakrzówek: na terenie Zakrzówka już od 2002 roku toczą się spory dotyczące zabudowy okolicznych działek. Pomimo protestów na krakowskim rynku, w 2014 r. radni miasta Kraków przegłosowali plan zabudowy tego terenu stosunkiem głosów 25 do 4. Mieszkańcy protestowali nie tylko za zielonymi terenami dla Krakowa, ale także z powodu występowania na tym terenie gatunku chronionego – węża gniewosza plamistego.
Od autora:
niezależnie od sporów jest to bardzo urokliwe miejsce i powinno być udostępnione mieszkańcom Krakowa, oczywiście po uprzednim zabezpieczeniu i przygotowaniu do rekreacji


kliknij w obrazek aby powiększyć


powrót do galerii>>