CZORSZTYN (2012 czerwiec)

Autor: Marek Bodziony
Foto: Marek Bodziony

Jezioro Czorsztyńskie (Zbiornik Czorsztyński) - zaporowy zbiornik wodny na rzece Dunajec, w Kotlinie Nowotarskiej, pomiędzy Pieninami i Gorcami. Powstał przez zbudowanie w Niedzicy zapory wodnej pomiędzy Pieninami Spiskimi i Właściwymi.
Wybudowanie zapory o wysokości 56 metrów umożliwia piętrzenie wód Dunajca do wysokości 534,50 m n.p.m. (maksymalny poziom piętrzenia), przy czym minimalny poziom piętrzenia wynosi 510,00 m n.p.m., a normalny poziom piętrzenia to 529,00 m n.p.m. W zależności od poziomu piętrzenia w zbiorniku można zretencjonować od 36,5 mln m3 do 234,5 mln m3 wody. Pojemność martwa zbiornika (przy minimalnym poziomie piętrzenia) wynosi 36,5 mln m3. Pojemność użytkowa zbiornika (przy maksymalnym poziomie piętrzenia) to 198,0 mln m3. Pojemność wyrównawcza (przy normalnym poziomie piętrzenia) wynosi 133,5 mln m3, a pojemność powodziowa stała powodziowa obliczona dla maksymalnego poziomu piętrzenia wynosi 64,5 mln m3. Pojemność całkowita zbiornika Czorsztyn wynosi 234,5 mln m3. W zależności od ilości wody zgromadzonej w misie zbiornika zmienia się jego powierzchnia (od 4,15 km2 do 13,35 km2), która zazwyczaj wynosi około 11 km2, przy długości 9 km i szerokości 1,5 km. Głębokość zbiornika w okolicach zapory w Niedzicy osiąga 50 metrów i zmniejsza się w stronę cofki, czyli miejsca gdzie uchodzi główny dopływ zbiornika - rzeka Dunajec. Głębokość średnia przy maksymalnym poziomie piętrzenia wynosi ok. 17,6 m. Długość linii brzegowej wynosi 29,7 km[2].
Poniżej zapory Zbiornika Czorsztyńskiego znajduje się drugi, znacznie mniejszy Zbiornik Sromowski pełniący rolę zbiornika wyrównawczego dla zbiornika Czorsztyńskiego.

Źródło: pl.wikipedia.org

Tak przedstawiają się fakty, ale zalew w Czorsztynie i okolice (łącznie z rzeką Dunajec) to przede wszystkim wspaniałem miejsce do wypoczynku i rekreacji. Łączy w sobie wiele atrakcji: od wycieczek pieszych i rowerowych, poprzez sporty związane z górami (letnie i zimowe) a skończywszy na sportach wodnych (fot.11 - Autor artykułu w akcji).
Poniżej kilka zdjęć wykonanych dnia 2 czerwca 2012 roku. Zapraszam do galerii
kliknij w obrazek aby powiększyć

powrót do galerii>>