LODY RUSZYŁY W DELTY RZEK (2012 marzec)

Autor: Marek Bodziony
Foto: Marek Bodziony

W marcu jak w garncu - mówi przysłowie - i w roku 2012 to się sprawdza. Przełom lutego i marca to wielkie zmiany w przyrodzie, od wielkich mrozów i dużych opadów śniegu do pięknych słonecznych i ciepłych dni. Gruba pokrywa śniegu zniknęła w ciągu chwili, ale lód na jeziorach i mniejszych rzekach (zwłaszcza położonych w ocienionych miejscach) jeszcze zalega.

kliknij w obrazek aby powiększyć


powrót do galerii>>


Niewielka rzeka w miejscowości Witowice Górne przy trasie 75. Po mrozach i grubym lodzie na cieku pozostała kra, która kilka dni wcześniej spowodowała zator na rzece i lokalne podtopienia. Obecnie na brzegu pozostały duże ilości kawałków lodów, które tworzą krajobraz niemalże z obszarów podbiegunowych.
 
     
     

Jezioro Rożnowskie, miejscowość Tegoborze (przy drodze nr 75). Na jeziorze lód i to dość gruby. Wrażanie robi jego powierzchnia, które po nagłym zmianach temperatur jest gładka (niemalże jak lustro)
 
 
     

Rzeka Dunajec , miejscowość Kurów (przy drodze 75). Na rzece resztki lodu i trochę kry, która spływa (do jeziora Rożnowskiego). W tej okolicy na razie przedwiośnie.