JEZIORO DOMASA (Słowacja)

Autor: Marek Bodziony
Foto: Marek Bodziony
więcej informacji na stronie: dziobak.pl/surf/domasa

Swoje chwalicie, cudzego nie znacie, tak nieco przekornie można by powiedzieć o akwenie zwanym Domasa. Ten położony około 120 km od Nowego Sącza zbiornik wodny znajduje się na terenie wschodniej Słowacji, zaledwie 19 km na południe od miasta Stropkov. W pobliżu znajduje się również jedna z najczystszych i największych miejscowości w okolicy, Valkov.
Wygodny dojazd, wspaniałe widoki, cisza i spokój, to największe atuty tego akwenu. O atrakcyjności tego obszaru decyduje również naturalne środowisko, wiele zatoczek, z czystymi, niebiesko-zielonymi wodami. Zbiornik wodny Domasa posiada dużą zdolność samooczyszczania się. Położony jest na obszarze pozbawionym zanieczyszczającego przemysłu, dzięki czemu jest znany z czystej wody z ogromem ryb (pstrągów, karpi, boleni, sumów, szczupaków i węgorzy). Okoliczne lasy liściaste i mieszane otaczające zbiornik oferują piękne trasy wycieczkowe, z których wraca się z koszykiem pełnym grzybów. Domasa oferuje także wiele atrakcji rekreacyjnych: kąpieliska, kajaki, windsurfing oraz inne sporty wodne. Otoczenie jeziora stanowią pełne zieleni wzgórza z piękną architekturą, przez co region ten jest zwany przez Słowaków (i nie tylko) zieloną perłą wschodniej Słowacji.
Rys historyczny
Zapora powstawała w latach 1962-1967 jako część systemu zarządzania zasobami wodnymi na nizinach Wschodniej Słowacji. Budowa zapory Velka Domasa trwała sześć lat. Rozpoczęto w lutym 1962 r. i została zakończona w grudniu 1967 roku
Zadania zbiornika to:
ochrona przeciwpowodziowa, rozcieńczania ścieków BUKÓZA Vranov, produkcja energi elektrycznej oraz nawadnianie 17000 hektarów pól uprawnych, dodatkowo hodowla ryb oraz sport i rekreacja.
Parametry zbiornika:
Powierzchnia zbiornika: 1422 ha
Długość: 14 km
Maksymalna głębokość: 25 m
Głębokości nawigacyjne: 8-15 m
Maksymalna szerokość: 4 km
Objętość: 187500000 m3
Położenie: 162,4 m n.p.m.
Średnia temperatura wody: 23oC (najcieplejszy akwen na Słowacji).


Źródło:
1. www.domasa.estranky.sk
2. domasa.sk
3. domasacity.sk
4. e-domasa.sk

 


kliknij w obrazek aby powiększyć


powrót do galerii>>